Preskoči na vsebino
Navigacija

Odprtje laboratorija za elektične veličine, čas in frekvence

Projekti razvojne pomoči Republike Slovenije Bosni in Hercegovini za razvoj nacionalnega meroslovnega sistema


V letu 2007 je IMT vzpostavil sodelovanje z Institutom za mjeriteljstvo v BIH (IMBIH), ki je na državnem nivoju zadolžen za koordinacijo vseh aktivnosti v distribuiranem sistemu nacionalnih etalonov. Njegova primarna naloga je razvoj nacionalne meroslovne infrastrukture, ki bo ustrezala potrebam in zmožnostim gospodarstva v BiH ter zagotovila varno in zdravo življenje njenih prebivalcev. Zanesljiva in točna merjenja, ki so mogoča le z ustrezno kalibriranimi in sledljivimi merilnimi instrumenti, so pomembna za prodor visoko-tehnoloških podjetij iz BiH na zahtevne tuje trge.

IMT je uspešno koordiniral več projektov mednarodne razvojne pomoči, s katerimi je Republika Slovenija znatno pripomogla k razvoju nacionalnega meroslovnega sistema v Bosni in Hercegovini. 

V prvem projektu, ki je potekal v obdobju 2007-2009 in ga je financiralo Ministrstvo RS za gospodarstvo, smo z vrhunsko merilno in kalibracijsko opremo opremili Nacionalni laboratorij za vakuum in tlak. Za strokovno izvedbo so poskrbeli sodelavci našega Laboratorija za metrologijo tlaka, ki je nosilec slovenskega nacionalnega etalona za tlak. Poleg opreme smo v projektu zagotovili tudi prenos potrebnega znanja osebju v IMBIH. Otvoritev tega laboratorija je bila 17.06.2009. 

V Institutu za Mjeriteljstvo so kot eno od prioritet razvoja nacionalnega meroslovnega sistema izpostavili tudi električne veličine, ki spadajo med najpogosteje merjene fizikalne veličine in so zato pomembne za hitrejši razvoj gospodarstva v BiH. Podobno pomembno je tudi točno merjenje časa v sodobnih komunikacijah. Po uspešno izvedenem prvem projektu smo tako na IMT v sodelovanju z SIQ, pripravili predlog naslednjega projekta za meroslovno pomoč s področja električnih veličin ter časa in frekvence. Projekt je podprlo Ministrstvo za zunanje zadeve RS, ki je preko Centra za mednarodno sodelovanje in razvoj (CMSR) odobrilo sofinanciranje v višini 820.000 EUR, Bosna in Hercegovina pa je zagotovila 269.000 EUR. 

Dne 2.11. 2011 je bila svečana otvoritev dveh preskusnih laboratorijev, ki sta locirana v prostorih firme Mikroelektronika a.d. v Banja Luki in sicer:
• Laboratorij za preskušanje elektromagnetne kompatibilnosti
• Laboratorij za preskušanje meril električne energije

Dne 3.11. 2011 pa smo v Sarajevu v parlamentu BIH javno predstavili izvedene projekte in nato v prostorih IMBIH svečano odprli še dva laboratorija:
• Nacionalni laboratorij za električne veličine
• Nacionalni laboratorij za čas in frekvenco

Zaradi razširjenosti električnih strojev in naprav ter potencialne nevarnosti v primeru nepravilne izdelave ali uporabe, je preskušanje varnosti in elektromagnetne kompatibilnosti ključnega pomena za vse veje gospodarstva in za vse prebivalce BIH. S postavitvijo laboratorija za preskušanje varnosti električnih naprav in elektromagnetne kompatibilnosti smo pripomogli k večji varnosti elektro-strojne opreme, ki se pojavlja na tržišču tako iz domače proizvodnje kot tudi iz uvoza ter prispevali k varovanju zdravja in življenja vseh prebivalcev BIH. Poleg tega bodo izvozno usmerjeni izdelovalci električne opreme lahko svoje izdelke ustrezno preskusili pred plasiranjem na tuje trge.


Nekaj utrinkov s svečanih otvoritev si lahko ogledate na fotografijah...